Najczęściej zadawane pytania:
Centrum Leczenia Endometriozy i Chorób Przewlekłych jest czynne w dniach:
– poniedziałek – czwartek: 8:00 – 20:00
– piątek: 8:00 – 15:00
W tych godzinach działa też rejestracja telefoniczna pod numerem tel. 32 706 99 70.
Tak, realizujemy zarówno płatności gotówkowe, jak i za pomocą terminala płatniczego.
W Centrum Leczenia Endometriozy i Chorób Przewlekłych stosujemy holistyczne podejście do choroby, proponując każdej pacjentce indywidualną terapię (farmakologiczną, zabiegową oraz wspomagającą), która zawsze uwzględnia stopień zaawansowania choroby i oczekiwania pacjentki. Szczegóły dotyczące Twojego leczenia ustalisz wspólnie z lekarzem Centrum.
Najlepszym momentem na zaplanowanie rutynowej wizyty będzie czas kilku dni po skończonej miesiączce. Jest to najlepszy moment na pobranie cytologii oraz ocenę narządu rodnego w USG. Należy natomiast pamiętać, że na wizytę u ginekologa przyjść można zawsze, nawet w trakcie miesiączki, jeśli tylko wystąpią wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia.
Oczywiście, prosimy o kontakt z rejestracją telefoniczną i umówienie wizyty ekspresowej. Taka przyspieszona konsultacja odbędzie się w terminie do 3 dni, a jej dodatkowy koszt to 150 zł.
Podczas pierwszej konsultacji spotkasz się z lekarzem, który przeprowadzi z Tobą precyzyjny wywiad medyczny. Nasz specjalista zdecyduje, które badania powinnaś wykonać, aby precyzyjnie zdiagnozować Twój stan zdrowia i zaplanować skuteczne leczenie. Będziesz poproszona o m. in. wykonanie badania dania krwi, USG lub rezonansu magnetycznego.
Niezależnie od rozmowy z lekarzem, spotka się Tobą również nasza położna, aby zasięgnąć dodatkowych, ważnych informacji o Twoim stanie zdrowia, samopoczuciu i oczekiwaniach dotyczących terapii.
Tak, w naszej placówce pacjentki mogą kupić ten preparat, lecz nie ma możliwości zwrotów 4DryField w naszych placówkach. O szczegóły prosimy pytać personel Centrum.
Leczenie dodatkowe (wspomagające) uzupełnia zastosowaną przez lekarza terapię farmakologiczną lub leczenie operacyjne. To m. in. zabiegi fizjoterapii oraz ćwiczenia jogi. Na leczenie dodatkowe składają się konsultacje i zalecenia terapeuty psychosomatycznego, psychologa, dietetyka i seksuologa. Z usług wszystkich tych specjalistów skorzystasz w ramach Centrum Leczenia Endometriozy i Chorób Przewlekłych.
Endometrium jest to błona śluzowa wyścielająca jamę macicy. Jej grubość jest zmienna i zależy między innymi od wieku pacjentki i fazy cyklu miesiączkowego w której się znajduje. Jej grubość ocenia się poprzez badanie USG.
Dla pacjentek nieobciążonych chorobami przewlekłymi są to*:
– morfologia krwi,
– elektrolity,
– PT, APTT, INR,
– glukoza,
– oryginalny, potwierdzony wynik grupy krwi.
* są to podstawowe badania, w zależności od przypadku mogą wymagać rozszerzenia.
Laparoskopia jest jedną z technik diagnostyczno-zabiegowych stosowanych w ginekologii. Polega na wprowadzeniu przez trzy niewielkie otwory w powłokach brzusznych specjalnych narzędzi, między innymi minikamery. Operator laparoskopu kontroluje przebieg zabiegu na ekranie połączonym z laparoskopem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.Laparotomia natomiast jest operacją polegającą na otwarciu powłok brzusznych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i jest bardziej inwazyjną metodą niż laparoskopia.
W Centrum Leczenia Endometriozy i Chorób Przewlekłych praktykujemy spersonalizowany tok postępowania z pacjentem oraz łączymy leczenie tradycyjne z leczeniem komplementarnym. W tak rozumianej medycynie holistycznej niezwykle ważne jest zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. Lekarz, poprzez zastosowaną terapię, wspiera naturalne procesy leczenia organizmu.
W Centrum Leczenia Endometriozy i Chorób Przewlekłych im. K. Wójtowicza oferuje kompleksowe wsparcie medyczne pacjentom cierpiącym na choroby przewlekłe, takie jak nowotwory, choroby tarczycy, cukrzycę, choroby neurologiczne ( w tym SM), reumatoidalne zapalenie stawów oraz-depresję. W terapii tych chorób praktykujemy spersonalizowany tok postępowania z pacjentem oraz łączymy leczenie tradycyjne z leczeniem komplementarnym.
Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadza:
– szczegółowy wywiad diagnostyczny z pacjentką,
– analizę dokumentacji medycznej, dotyczącej dotychczasowego przebiegu leczenia,
– badanie przedmiotowe (ocenę postawy ciała, stan układu kostno-mięśniowego,
– badanie palpacyjne np. okolicy blizny pooperacyjnej i inne).
Na tej podstawie ustalany jest cel oraz indywidualny plan terapii. Wizyta jest całkowicie bezbolesna i komfortowa. Pacjenci otrzymują wyczerpujące informacje na temat swoich dolegliwości oraz zaproponowanych metod terapii. Dla osiągnięcia zaplanowanych celów od pacjentów oczekuje się zaangażowania, dyscypliny oraz współpracy.
Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą:
– dokumentację medyczną dotyczącą przebiegu choroby i dotychczasowego leczenia,
– wygodny strój niekrępujący ruchu, umożliwiający przeprowadzenie badań, ocenę
postawy i wybranych struktur ciała.
Tak, jeśli zalecona została terapia indywidualna, w ramach której wykonywane są ćwiczenia fizyczne lub terapia manualna. Natomiast do zabiegów fizykalnych i masaży wystarczy luźniejszy strój, niekrępujący ruchów.
Do kobiet:
– z problemami natury intymnej (bóle miesiączkowe i około owulacyjne, ból w trakcie kontaktu seksualnego, bolesne oddawanie moczu i wypróżnienia, dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, przewlekły ból w okolicach miednicy),
– po zabiegach laparotomii (blizna pooperacyjna, bóle w okolicach miednicy),
– przygotowywanych do ginekologicznych zabiegów operacyjnych,
– zapracowanych, wyczerpanych, zmęczonych fizycznie i psychicznie, żyjących w ciągłym biegu i napięciu, cierpiących na problemy ze snem.
Do osób cierpiących na choroby przewlekłe:
– reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
– zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK),
– zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa i stawów obwodowych,
– porażenia i niedowłady,
– stwardnienie rozsiane (SM),
– nerwobóle,
– przewlekłe powikłania w przebiegu cukrzycy (polineuropatia cukrzycowa),
– objawy związane z chorobami tarczycy (uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia,
– problemy ze snem, skłonność do depresji, bóle stawów i mięśni, zaburzenia miesiączkowania),
– obrzęki pochodzenia zapalnego i naczyniowego, obrzęki limfatyczne,
– choroby przebiegające z długim okresem leczenia – stany rekonwalescencji, potrzeba regeneracji i wzmocnienia organizmu.
Tak. Zgodnie z Ustawą o Zawodzie Fizjoterapeuty badanie pacjenta dla celów fizjoterapii oraz programowanie przebiegu całego procesu terapii przeprowadza fizjoterapeuta.
Konsultacja fizjoterapeutyczna jest niezbędna dla ustalenia celu terapii, wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz jej właściwego i indywidualnego zaplanowania.
Fizjoterapia wiąże się z koniecznością systematycznego jej stosowania i seryjności wykonywania zaplanowanych metod. W przypadku masaży, zabiegów fizykalnych najczęściej seria złożona jest z 10-15 zabiegów. Terapia indywidualna polegająca na ćwiczeniach fizycznych, treningu dna miednicy, opracowaniu rozległych zrostów bliznowatych wymaga dłuższej terapii co jest bardzo indywidualne. Niemniej jednak przy pełnym zaangażowaniu się pacjenta w terapię i samodzielnej pracy w domu spotkania mogą odbywać się 2-3 x w tygodniu w zależności od możliwości.